ОФИЦИЈАЛНО: Дејан Манaсков наредната сезона во Веспрем - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

ОФИЦИЈАЛНО: Дејан Манaсков наредната сезона во Веспрем

ОФИЦИЈАЛНО: Дејан Манaсков наредната сезона во Веспрем

Македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков од Рајн Некар Левен се сели Воеспрем. Она што веќе извесно време се шпекулираше денеска доби и официјална потврда од унгарскиот првак.

Манасков со Веспрем потпиша едногодишен договор со важност до 30 јуни 2018 година.

Крилото на македонската репрезентација лани од Вардар замина во Рајн Некар Левен, но во германскиот шампион сезонава немаше голема минутажа покрај Исланѓанецот Гудјон Валур Сигурдсон и веќе се навестуваше промена на средината. На негово место Рајн Некар Левен за следната сезона го ангажира младиот шветски репрезентативец Џери Толбринг, а Манасков се реши за преселба во Унгарија.

Веспрем од летово го презема Љубомир Врањеш и тој си креира тим за својот стил на игра во кој влегува и македонското крило. Од следната во Веспрем на лево крило доаѓа и Французинот Кентин Мае од тимот на Фленсбург.

Веспрем денеска ги претстави и сите засилувања за наредните две сезони: тренерот Љубомир Врањеш заедно со Дејан Манасков, Мануел Штрлек, Кент Робин Тонесен, Вилијам Акамбре, Кентин Мае и Матијас Ѓер.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.