Омејер е „златна резерва“ на Франција на ЕП 2018 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Омејер е „златна резерва“ на Франција на ЕП 2018

Омејер е „златна резерва“ на Франција на ЕП 2018

Големо беше изненадувањето во ракометната јавност откако на поширокиот список од 28 ракометари на францускиот селектор Дидие Динар се појави и името на Тиери Омејер.

Овој 41-годишен голман веќе објави завршување на репрезентативната кариера, но како што појаснија француските медиуми, неговото именување во списокот на Динар не значи и враќање во националниот тим.

Тиери Омејер не се враќа во репрезентацијата, туку само се согласи да биде на списокот во случај да биде неопходна помош, доколку дојде до несакана повреда на еден од голманите. Тој воопшто нема да оди на подготовки со репрезентацијата бидејќи веќе си има закажано одмор со семејството“ – пишува тиражниот весник „Л’Екип“ повикувајќи се на добро упатени извори.

Покрај Омејер, на списокот на Динар се најдоа уште тројца голмани, и тоа Винсен Жерар од Монпелје, Сирил Думулан од Нант и младинскиот репрезентативец на Франција, Жулиан Мајер од Шамбери

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.