Ожие како Розберг - ја завршува кариерата со шампионска титула - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Ожие како Розберг – ја завршува кариерата со шампионска титула

Ожие како Розберг – ја завршува кариерата со шампионска титула

Светскиот шампион во ВРЦ, Себастиен Ожие по освојувањето на петтата шампионска титула по ред, изјави дека размислува да стави крај на кариерата.

Францускиот возач првите години од својата кариера во рели натпреварите ги мина во тимот на Цитроен каде беше ви сенка на деветкратниот шампион Себастија Лоеб. По преминувањето во тимот на Фолксваген доживеа полна афирмација и освои четири шампионски титули, а минатата сезона потпиша едногодишен договор со тимот на Форд-М-Спорт.

Секогаш анализирам многу работи, како во кариерата така и во личниот живот и не носам избрзани решенија. Во моментов не сум сигурен што сакам да правам во иднина, ни каде. Уживам во секој викенд кога сум дома со мојот синот и со сопругата и тие денови се разликуваат многу од оние што ги поминувам на трките“ – изјави 33-годишниот Себастиен Ожие.

Најавата на Ожие за крај на кариерата ги изненади неговите фанови кои веруваа дека Французинот може да го достигне засега недостижниот Лоеб. Слична ситуација минатата сезона приреди и Нико Розберг кој откако ја освои шампионската титула во Формула 1, изненадувачки реши да стави крај на натпреварувачката кариера.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.