Пад на Лина Ѓорческа од 31 место на ВТА ранг листата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Пад на Лина Ѓорческа од 31 место на ВТА ранг листата

Пад на Лина Ѓорческа од 31 место на ВТА ранг листата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за 31 позиција на најновата ВТА ранг листа, па оваа недела ќе биде на 212. место меѓу најдобрите светски тенисерки.

Ѓорческа не успеа да ги одбрани поените добиени минатата година во истиот овој период, па сега неизбежно беше назадувањето на ранг листата. Македонката поради повреда го пропушти турнирот во Германија, а без настап ќе биде и во следните две недели.

На врвот на ВТА ранг листата е Плишкова, пред Халеп, Кербер, Конта и Мугуруза која е на петтото место со скок од 10 позиции по освојувањето на Вимблдон. Меѓу најдобрите десет се и Свитолина, Вознацки, Кузнецова, Венус Вилијамс и Радванска.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.