Пелагониското дерби во фокусот од четвртфиналните пресметки во Купот (13 ч.) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Пелагониското дерби во фокусот од четвртфиналните пресметки во Купот (13 ч.)

Пелагониското дерби во фокусот од четвртфиналните пресметки во Купот (13 ч.)

Пелагониската пресметка меѓу Пелистер и Победа во Битола, како и два дуели во Тетово, се денеска на програмата од четвртфиналните мечеви во Купот на Македонија.

Секако, главно погледите се насочени кон Битола каде Пелистер ја пречекува Победа, во желбата за позитивен резултат пред реваншот. Но, прилепчани, како што потенцираат максимално амбициозно патуваат под Тумбе кафе, сега со комплетен состав верувајќи дека можат и до триумф.

Во останатите два меча, на Градскиот стадион во Тетово, Ренова го пречекува Скопје, додека на игралиштетот на АМС на спортскиот центар во Тетово, екипата на Тетекс ќе го пречека прволигашот Академија Пандев.

Последната четвртфинална двојка, како што е познато, ја сочинуваат Шкендија и подобриот од осминафиналето меѓу Вардар и Шкупи. Но, поради постојаното одложување на дуелите поради учеството на Вардар во Лигата на Европа, Комисијата за натпревари на ФФМ донесе одлука натпреварите од 1/8-финалето во Купот на Македонија меѓу Вардар и Шкупи најпрво да се одиграат на 29. ноември, односно 17. декември. Па, потоа на пролет ќе се играат натпреварите од последната четвртфинална пресметка.

КУП НА МАКЕДОНИЈА – ЧЕТВРТФИНАЛЕ (денеска, 13 ч.)

Битола: ПЕЛИСТЕР – ПОБЕДА

Тетово: РЕНОВА – СКОПЈЕ

Тетово: ТЕТЕКС – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ

Одложено: ШКЕНДИЈА – ВАРДАР/ШКУПИ

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.