Пелистер не греши два пати против Металург 2 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Пелистер не греши два пати против Металург 2

Пелистер не греши два пати против Металург 2

Ракометарите на Пелистер продолжуваат со сигурни игри во финишот од ракометната Супер-лига, преку која битолскиот клуб уште од поодамна избори место во плејофот. Битолчани денеска на гостински терен славеа над Металург 2 со убедливи 24-35, реванширајќи им се на младите ракометарки на Металург за изненадувачкиот пораз среде Битола од 31-32 во првиот дел од сезоната.

„Металурзите“ и овојпат во првото полувреме им создаваа огромни проблеми на избраниците на Касим Каменица, па домаќините на одмор заминаа со предност од 14-13. Сепак, тоа беше се што домашните ракометари успеаја да сторат, Пелистер од самиот почеток на вториот дел ја превзеде контролата, го сврте резултатот во своја полза и стигна до тримф од убедливи 11 гола.

Васко Димитровски со шест гола ја предводеше битолската екипа до победа во Скопје, додека прв стрелец на Металург 2 на овој натпревар беше Танкоски со пет погодоци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.