Пелистер подобар од Борец за враќање на лидерската позиција - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Пелистер подобар од Борец за враќање на лидерската позиција

Пелистер подобар од Борец за враќање на лидерската позиција

Ракометарите на Пелистер стигнаа до 12-та своја победа во 16. коло од Првата македонска ракометна лига славејќи против Борец со 29-25 (18-12) за враќање на лидерската позиција на табелата.

„Пелистерци“ максимално го контролираа натпреварот, од самиот почеток наметнувајќи ритам за победа. Уште од стартот се создаде разлика која потоа само рутински се одржуваше во текот на сите 60 минути.

Најефикасни во победничкиот тим беа Вујачиќ и Николиќ со по шест постигнати погодоци.

По овој триумф, Пелистер со 37 бода се врати на првото место на табелата со три бода повеќе од Охрид, барем привремено со оглед на тоа што охриѓани утре го играат својот натпревар од ова коло на гости против Прилеп 2010.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.