Перо Антиќ прогласен за заслужен граѓанин на Општина Центар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Перо Антиќ прогласен за заслужен граѓанин на Општина Центар

Перо Антиќ прогласен за заслужен граѓанин на Општина Центар

Перо Антиќ денеска и официјално ја доби наградата „Заслужен граѓанин на Општина Центар“, како признание за огромниот придонес во спортот и афирмацијата на Република Македонија и општината од која потекнува, Центар денеска му ја додели плакетата за заслужен граѓанин. Носителот на три евролигашки титули, единствениот македонец кој играше во НБА, репрезентативец и капитен на генерацијата која го освои 4-тото место на Европското првенство во Литванија, се заблагодари за првото признание кое Општина Центар го доделува за заслужни граѓани.

Особено сум задоволен што општина Центар, мојата општина и градоначалникот Андреј Жерновски ги враќаат терените, ја вративте младинската школа и ќе го вратите она што недостасува, уличниот баскет. Ова е мотив повеќе младите да тренираат и играат за да се најдат еден ден на моето место. А ние продолжуваме понатаму“, рече Антиќ.

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, посочи дека негова цел е да се вреднуваат трудот и успехот на граѓаните.

Ова ги инспирира и младите генерации. Ако одлучите да наградите некој што навистина тоа го заслужува, нема подобра одлука тоа да биде Перо Антиќ. Ако сакате да играте финале во Евролигата и да освоите европска титула во својата екипа, земете го Перо. Тој е прв и единствен Македонец кој играл во НБА. На прашањето од каде му е сигурноста и дрскоста, Перо Антиќ знаел да каже “Тоа е она центарското во мене”. Перо Антиќ е извонреден сопруг и татко на три сина. Тој е првиот центарец кој ја доби наградата заслужен граѓанин“, рече градоначалникот Жерновски.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.