Пешевски: Дојдовме како аутсајдери, се враќаме дома со кренати глави - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Пешевски: Дојдовме како аутсајдери, се враќаме дома со кренати глави

Пешевски: Дојдовме како аутсајдери, се враќаме дома со кренати глави

Металург одигра фантастичен натпревар на гостувањето против фаворизираниот Мотор, успевајќи да остане непоразен на жешкиот терен во Украина. Иако во еден момент имаа и предност од огромни девет гола разлика, „металурзите“ пред се поради прекратката ротација не можеа да го издржат темпото, па во последниот напад издржаа да не претрпат пораз. Во секој случај, овој резултат остварен без Филип Кузмановски на теренот и без Лино Червар на клупата е мотив за младиот состав на Металург да продолжи со напорна работа и во периодот што следи.

„Дојдовме како аутсајдери, Мотор беше огромен фаворит, но му ги замативме сметките и покрај сите проблеми кој ги имаме. Металург заминува со крената глава, но овојпат со бод. Можеме да жалиме што пропуштивме шанса да си одиме со цел плен, но и бод од овој жежок терен е успех за нас. Не чека долг патешествие до дома и тешка недела за подготовки за уште едно тешко гостување“ – изјави Пешевски.

По победата над Спортинг, ова е вториот позитивен резултат за „металурзите“ во ЛШ во пресрет на следниот дуел против Чеховски медведи, екипа што е без ниту еден освоен бод по првите четири кола од групата Д.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.