„Петка“ за Лазаров во ремито на Нант со ПСЖ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

„Петка“ за Лазаров во ремито на Нант со ПСЖ

„Петка“ за Лазаров во ремито на Нант со ПСЖ

Кире Лазаров со тимот на Нант освои голем бод против фаворизираниот Пари Сен Жермен (27-27) во дуелот од 12.коло во француската лига. Избраниците на Тиери Анти одиграа сигурно во финишот и успеаја да го неутрализираат тимот на ПСЖ кој и на овој меч беше без суспендираниот Никола Карабатиќ.

Актуелниот француски шампион на полувремето имаше водство од 13-15. Во последната четвртина гостите влегоа со три гола позитива (19-22), но Нант предводен од Сирил Думулан на голот, успеа да ја анулира разликата, изедначи на 22-22, до крај се држеше во егал и на крај остана непоразен пред својата публика.

Думулан го заврши натпреварот со 16 одбрани, а најефикасен кај Нант беше Николас Турна со осум гола. На спротивната страна, посум погодоци постигна Недим Ремили, а Тиери Омејер заврши со 10 одбрани.

Без победник заврши и вториот вечерашен дуел во Франција, во кој Шамбери на домашен терен ремизираше со Ним (27-27) во шестиот натпревар во серија без пораз.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.