Почна Суперкупот на АБА: Цедевита прв полуфиналист - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
13/12/2017 22:12
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01

Почна Суперкупот на АБА: Цедевита прв полуфиналист

Почна Суперкупот на АБА: Цедевита прв полуфиналист

Хрватскиот првак Цедевита е првиот полуфиналист на Суперкупот на АБА што денеска официјално стартуваше во Бар. Првото издание на ова натпреварување ќе мина без шампионот Црвена звезда, кој поради претходно договорени обврски нема да може да се натпреварува за пехарот.

Цедевита во првиот четвртфинален дуел се сретна со ФМП, триумфирајќи со убедливи 86-68. Сепак, мора да се истакне дека српскиот претставник беше достоен ривал во поголем дел од средбата, по неколку минути игра во последната четвртина Цедевита водеше само со шест поени разлика, за искуството и квалитетот сепак да бидат пресудни во завршницата, во која хрватскиот шампион стигна до убедлива победа.

Муса со 16 и Николс со 15 поени беа најефикасни кај Цедевита, а проблем за победничкиот тим претставува повредата што во последната четвртина ја заработи Американецот Чери, за кого овој турнир речиси сигурно е предвреме завршен.

Во останатите четвртфинални дуели денеска се среќаваат: Игокеа – Мега Бемакс, Будуќност – Цибона и Морнар – Партизан.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.