Посебна чест: ЛА лејкерс ќе ги повлече двата дреса на Коби Брајант - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Посебна чест: ЛА лејкерс ќе ги повлече двата дреса на Коби Брајант

Посебна чест: ЛА лејкерс ќе ги повлече двата дреса на Коби Брајант

Лос Анџелес лејкерс ќе му укаже посебна чест на својот легендарен кошаркар Коби Брајант. Следната сезона во НБА лигата, клубот ќе ги повлече од употреба двата дреса со кои играше „црната мамба“. Меѓу легендите на покривот од салата ќе заминат дресовите со број „8“ и со број „24“.

kobi brajant 8 i 24 vtora

Церемонијата е планирано да се изведе на мечот против Голден Стејт вориорс на 18 декември.

Коби Брајант во дресот со број „8“ играше од 1997 до 2006 година, а потоа во следните девет години, од 2006 до 2015, го носеше дресот со број „24“.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.