Посилни од уморот: Со пресврт до триумф над Холандија

Македонија ја продолжува својата победничка серија, откако вечерва триумфираше над Холандија со резултат 78-72, по дополнителни пет минути игра. Откако одиграа под своето ниво во првите три четвртини, нашите репрезентативци блеснаа во последната четвртина, се изборија за дополнителни десет минути игра и во продолжението целосно го скршија отпорот на противникот.

Мечот почна со апсолутна доминација на противникот, кој одигра на ниво и во нападот и во одбраната, па после десет минути игра имаше двоцифрена предност од 20-9. Давитков го ротираше тимот во обид да ја најде добитната комбинација, во меѓувреме на моменти проработуваше и шутот од далечина, па ја одржувавме негативата околу десет поени и на одмор се замина со предност на противникот од 30-39.

IMG_3091

Израмнетата игра продолжи и во третиот период, а непотребна тензија се создаде пред крајот на четвртината, кога по неколку сомнителни судиски одлуки нашите кошаркари реагираа, па Тасовски доби и техничка лична грешка при резултат 47-39. Холанѓаните го искористија тоа и погодија три слободни фрлања, потоа и тројка, па набрзина дојдоа до 53-39. Сепак, тоа не ги поколеба македонските кошаркари, проработе „инаетот“ во нашите редови, па последните десет минути „црвено-жолтите“ ги одиграа фанатично.

Третата четвртина заврши со негатива од 41-53, но потоа избраниците на Давитков ја стегнаа одбраната, па „лалињата„ цели шест минути не постигнаа ниту еден единствен поен. Македонија дури и го сврте резултатот во своја полза и поведе со 55-53, но откако гостите постигнаа четири поени во низа за 55-57 следеше тајмаут на Давитков и враќање на теренот на Војдан Стојановски и на Ѓорѓи Чековски.

mak-holand (8)

Во последната минута се влезе со предност на Холандија од 58-59, имавме и напад за водство, но Костоски го промаши обидот за тројка. Следеа две лични грешки на Ѓуроски, по што Шафтенар со две слободни фрлања зголеми на 58-61 на петнаесет секунди до крајот. Холанѓаните направија наивна лична грешка при шут за тројка на Војдан Стојановски, па македонскиот капитен со три прецизни слободни фрлања израмни на 61-61, носејќи го мечот во продолжение.

Војдан ја презеде одговорноста и на стартот од дополнителните пет минути, погодувајќи два шута за 65-61, принудувајќи го холандскиот селектор на тајмаут. „Лалињата“ се вратија и намалија на 69-67, а разликата кога беше најважно ја направија Мекиќ, со офанзивен скок овозможуваќи поени на Чековски, а потоа и Стајиќ, кој со украдена топка под кошот веднаш реализираше за водство од 73-67. Сепак, веќе во следниот напад следеше неспортска лична грешка на Чековски, воедно и петта за искусниот македонски репрезентативец. „Лалињата“ намалија на 73-70, но потоа Стојановски погоди важен шут, за Костоски со тројка да стави точка, за конечна победа од 78-72.

mak-holand (1)

Војдан Стојановски со 23 поени беше најефикасен кај Македонија, пред Чековски со 11 и Костоски со десет поени.

Нашата национална селекција утре (20.30 часот) го игра последниот меч од „Трофеј Македонија“, против селекцијата на БиХ, која по првите две кола има две победи.