Познати осминафиналистите за ЛШ, ждребот е в понеделник - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Познати осминафиналистите за ЛШ, ждребот е в понеделник

Познати осминафиналистите за ЛШ, ждребот е в понеделник

Со комплетирањето на денешните натпревари и официјално е означен крајот на групната фаза од Лигата на шампионите, а познати се сите осминафиналисти во елитното европско натпреварување.

Како и претходно, првопласираните екипи не можат да играат меѓусебе, туку сите се наоѓаат во групата на носители и за противник ќе добијат некој од второпласираните тимови, но не може повторно да се сретнат со тимот со кој играле во групната фаза.

Воедно, ждребот е полудиригиран, што значи дека екипи од иста земја не може да играат една против друга во осминафиналето. Ова практично би значело дека Челси како неносител не може да се сретне со Ливерпул, Тотенхем, Манчестер сити или Манчестер јунајтед како носители, па англискиот првак за ривал ќе добие еден од ПСЖ, Бешикташ или Барселона.

Ждребот за осминафиналето ќе се одржи в понеделник со почеток во 12 часот.

НОСИТЕЛИ: 

Манчестер јунајтед

ПСЖ

Рома

Барселона

Ливерпул

Манчестер сити

Бешикташ

Тотенхем

НЕНОСИТЕЛИ: 

Базел

Баерн Минхен

Челси

Јувентус

Севилја

Шахтјор

Порто

Реал Мадрид

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.