Пред жребот за Лигата на нации: Македонија носител во Лигата Д - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Пред жребот за Лигата на нации: Македонија носител во Лигата Д

Пред жребот за Лигата на нации: Македонија носител во Лигата Д

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) ги објави позициите на сите европски репрезентации во пресрет на ждребот за новото натпреварување Лигата на нации, кој ќе се изврши на 24 јануари во Лозана, Швајцарија. Фудбалската репрезентација на Македонија е во рангот на носителите во Лигата Д, последниот по ранг дел од ова натпреварување. Тоа е одлична можност за „црвено-жолтите“ да се изборат за бараж за пласман на ЕП 2020.

Во рангот на носителите се Азербејџан, Македонија, Белорусија и на Грузија, а ќе чекаат противници од останатите барабани. Во вториот барабан од Лигата Д се селекциите на Ерменија, Летонија, Фарски Острови и на Луксембург. Во третиот барабан се лоцирани репрезентациите на Казахстан, Молдавија, Лихтенштајн и на Малта. Во четвртиот барабан се селекциите на Андора, Косово, Сан Марино и на Гибралтар.

Лигата Д по ждребот во Лозана ќе биде поделена во четири групи по четири репрезентација, а Македонија ќе биде носител на една од овие групи.

mkd nositel liga nacii 2

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.