Преполовена седмата етапа од Дакар релито поради обилни врнежи од дожд - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Преполовена седмата етапа од Дакар релито поради обилни врнежи од дожд

Преполовена седмата етапа од Дакар релито поради обилни врнежи од дожд

Седмата етапа од годинашното издание на популарното рели Дакар ќе биде преполовена. Една од најдолгите етапи, долга нешто повеќе од 320 километри  треба да се вози од Ла Паз до Ујуни, но поради обилните врнежи од дожд патеката ќе изнесува двојно помалку.

Во изминатите неколку денови во Боливија падна огромна количина на дожд поради што беа скратени тренинзите во Тупиза-Оруро в петокот, а возењето во саботата од Оруро до Ла Паз беше извозено без мерење на време.

„Мораме да направиме некои промени како би ја задржале безбедноста на патеките. Особено на маратонските патеки каде постојано мораме да внимаваме на нашата околина за да го зачуваме автомобилот“ – истакна Стефан Петерхансел кој е првиот возач на Пежо во генералниот поредок, пред Себастијан Ожие и Кирил Депре. Четвртиот возач, Карлос Саинц, се откажа откако доживеа стравична несреќа.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.