Продолжува трендот: Елиф Елмас и Јани Атанасов ќе дебитираат за Македонија против Шпанците - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Продолжува трендот: Елиф Елмас и Јани Атанасов ќе дебитираат за Македонија против Шпанците

Продолжува трендот: Елиф Елмас и Јани Атанасов ќе дебитираат за Македонија против Шпанците

Младите фудбалски суперталенти на македонскиот фудбал, Елиф Елмас и Јани Атанасов, ќе добијат повик во А-репрезентацијата на Македонија за квалификацискиот натпревар против Шпанија на 11. јуни, на арената „Филип Втори“ во Скопје, дознава ЕКИПА. Селекторот Игор Ангеловски е подготвен да им упати повик на младинските репрезентативци, кои се светла перспектива и веќе покажуваат зрелост со настапите и во сениорска конкуренција. Елиф Елмас е веќе еден од носителите на играта на Работнички, а и Јани Атанасов е стандарден во тимот на Академија Пандев, кој избори настап во прволигашка конкуренција за следната сезона.

jani atanasov

Во А-селекцијата најверојатно повторно ќе биде повикан и младиот напаѓач Дарко Чурлинов, кој игра за младинскиот состав на Келн, а стана најмладиот фудбалер во историјата кој настапил во сениорскиот национален тим, откако дебитираше на пријателскиот натпревар против Белорусија во Скопје.

За квалификацискиот меч со Шпанија, селекторот Игор Ангеловски ќе ги нема на располагање фудбалерите од младата селекција до 21 година, кои под раководство на Благоја Милевски ќе почнат со подготовки за настап на Европското првенство во Полска.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.