Промени во Струмица: Влаикидис си замина, Атанасов нов тренер - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Промени во Струмица: Влаикидис си замина, Атанасов нов тренер

Промени во Струмица: Влаикидис си замина, Атанасов нов тренер

Серијата слаби игри на Струмица ја остави оваа екипа закопана на дното на табелата, заедно со Шкупи како единствени два тима без ниту еден триумф во првите шест кола од домашното првенство. Последниот неуспех, на дуелот со Кожув, беше причина да дојде и до тренерска смена во таборот на струмичани откако грчкиот стратег Власис Влаикидис си поднесе оставка од функцијата.

Во ситуација на ограничен буџет и недоволно квалитетен ростер, раководството на клубот за нов шеф на стручниот штаб го именуваше досегашниот асистент на Влаикидис, Васко Атанасов, млад стратег со ФИБА-лиценца кој претходно има работено и во Молдавија, како тренер на екипата на Адмиралс.

Атанасов ќе дебитира како прв тренер на Струмица на дуелот од седмото коло во домашното првенство, на гостувањето во Битола против Пелистер.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.