ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Се „разбудија“ на крајот – Вкупно 25 гола на пет меча од 35. коло (ФОТО)

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО… ПРВА ЛИГА, 35. КОЛО

Скопје: РАБОТНИЧКИ – ПОБЕДА (0-3)

Гешоски 15′, Станиќ 61′, Шаркоски 84′

Тетово: РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (4-4)

Нухии 6′(п), Селмани 34′, Гафури 72′, Усеини 85′ – Ибраими 15′, Радески 45′, 58′, 90′

Кратово: СИЛЕКС – ШКУПИ (1-0)

Недељковиќ 78′

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (5-3)

Јашароски 12′, 57′, 82′, Јакимоски 26′, Хаџија 88′ – Темелков 35′, Наумов 47′, Миовски 90′

Битола: ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (2-3)

Илијоски 80′(п), Бујчевски 90’+ – Николов 31′, Петковски 35′, Фелипе 85′

ТАБЕЛА: Вардар 82 бодa, Шкендија 67, Работнички 54, Пелистер 52, Ренова 49, Силекс 46, Победа 41, Шкупи 36, Македонија ЃП 22, Брегалница 21 бод.

=========================================================================

КРАЈ НА СИТЕ НАТПРЕВАРИ ОД 35. КОЛО – Стрелците се „разбудија“ на крајот, па во претпоследното коло од шампионатот имаше вкупно 25 гола на пет меча!

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (4-4)

4-4 – 90’+ – ГОООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Со третиот гол на Радески, Шкендија доаѓа до бод на дуелот со Ренова

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (2-3)

2-3 – 90’+ – ГООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Антонио Бујчевски постигнува гол за намалување на предноста на гостите

pelister - vardar 10

МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (5-3)

5-3 – 90′ – ГОООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Бојан Миовски се запишува во листата на стрелците за намалување на предноста на домашните

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (4-3)

4-3 – 85′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Мухамед Усеини носи ново водство за Ренова

МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (5-2)

5-2 – 88′ – ГОООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Дестан Хаџија носи водство и од 5-2 за „лавовите“

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (1-3)

1-3 – 85′ – ГОООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Прекрасен гол од слободен удар на Фелипе за водство на Вардар од 1-3

РАБОТНИЧКИ – ПОБЕДА (0-3)

0-3 – 84′ – ГОООЛ ЗА ПОБЕДА. Николче Шаркоски носи веќе и убедлива предност за прилепчани за сигурна победа

МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (4-2)

4-2 – 82′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Ален Јашароски со хет-трик веќе носи предност од 4-2 за „лавовите“

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (1-2)

1-2 – 80’ – ГООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Новак го сруши Бујчевски и пенал за Пелистер. Баже Илијоски намалува на 1-2 од белата точка

СИЛЕКС – ШКУПИ (1-0)

1-0 – 78′ – ГОООЛ ЗА СИЛЕКС. Кој друг ако не Игор Недељковиќ носи водство за Силекс во Кратово

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (3-3)

3-3 – 72′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Гол на Арџент Гафури за ново израмнување на дуелот во Тетово

РАБОТНИЧКИ – ПОБЕДА (0-2)

0-2 – 61′ – ГООООЛ ЗА ПОБЕДА. Брз контранапад на прилепчани, Шаркоски од десно нафрли и на првиот дирек Станиќ од неколку метри смести во мрежата на Работнички

IMG_3350

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (0-2)

60’ – Одлична шанса за Вардар, Фелипе шутираше со десна нога од 14 метри, Петровски одбрани

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (2-3)

2-3 – 58′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Со погодокот на Марјан Радески, Шкендија доаѓа до водство во Тетово

57’ – Тодоровски со одлично изведен слободен удар, но го погоди дирекот од голот на Гачевски

pelister - vardar 13

56′ – Црвен картон за Силва кај Пелистер. Добива два жолти картони во една минута поради протести и навреди кон главниот судија

МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (3-2)

3-2 – 57′ – ГОООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Со вториот гол на Јашароски, „лавовите“ повторно доаѓаат до предност

48’ – Трифуновски беше во шанса, но одбраната на Вардар во последен момент блокираше во корнер

МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (2-2)

2-2 – 47′ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ристе Наумов носи израмнување на резултатот уште во втората минута од вториот дел

ПОЧЕТОК НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ

Крај на првиот дел на сите натпревари од 35. коло во ПМФЛ

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (2-2)

2-2 – 45′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Марјан Радески носи израмнување за „црвено-црните“ на дуелот во Тетово

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ ВО БИТОЛА

44’ – Николов шутираше од 20 метри, над голот на Пелистер

pelister - vardar 7

МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (2-1)

2-1 – 35′ – ГОООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Со голот на Александар Темелков гостите ја ублажуваат предноста на домашните

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (2-1)

2-1 – 34′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Ремзифаик Селмани ја носи Ренова повторно до водство во тетовското градско дерби

0-2 – 35′ – ГОООЛ ЗА ВАРДАР. Сега по еден брз контра напад, Џигаури одлично го проигра Петар Петковски кој избегна офсајд замка и го совлада Петровски

pelister - vardar 9

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (0-1)

0-1 – 31′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Грешка на домашниот голман. Вратена топка до голманот на Пелистер, Илче Петровски, тој се обиде да дрибла, Николов со лизгачки старт му ја одзема и дирекно топката отседна во голот

МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (2-0)

2-0 – 26′ – ГОООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Со погодокот на Михајло Јакимоски домашните зголемуваат на 2-0

ПЕЛИСТЕР – ВАРДАР (0-0)

25’ – Спировски се обиде од слободен удар од 25 метри, над голот на Пелистер

20’ – Николов шутираше, но Илиев успеа да блокира и ја исфрли топката во корнер

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (1-1)

1-1 – 15′ – ГОООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Со погодокот на својот најдобар стрелец, Бесарт Ибраими, Шкендија израмнува во градската пресметка

IMG_3347

РАБОТНИЧКИ – ПОБЕДА (0-1)

0-1 – 15′ – ГООООЛ ЗА ПОБЕДА. По една пресечена топка, Гешоски добива топка по десната страна и од околу 12 метри откосо стрела прецизно за водство од 0-1

15’ – Попзлатанов нафрли, Новак интервенираше, но за малку ќе ја затресеше својата мрежа. Гачевски спаси и исфрли во корнер

МАКЕДОНИЈА ЃП – БРЕГАЛНИЦА (1-0)

1-0 – 12′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Ален Јашароски ги носи „лавовите“ до водство на дуелот меѓу двете испаднати екипи од Првата лига

12′ – Миленковски се обидува од околу 25 метри, но покрај голот на Вардар

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (1-0)

1-0 – 6′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Фисник Нухии со удар од белата точка носи водство за Ренова на дуелот против Шкендија

5′ – Убава атмосфера на „Тумбе кафе“. Тимовите кои освоија титули сезонава во славеничка атмосфера го играат овој дуел

ckembari

pelister - vardar 6

РАБОТНИЧКИ – ПОБЕДА (0-0)

!!! – 2′ – ПОБЕДА НЕ РЕАЛИЗИРА УДАР ОД БЕЛАТА ТОЧКА. По прекршокот во домашниот шеснаесетник пенал за гостите, но Благоја Гешоски го погодува само десниот дирек од голот на Работнички

pelister - vardar 5ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 35. КОЛО ВО ПМФЛ

• Победа ќе атакува на триумф на гостувањето против Работнички како би се осигуруала пред последното коло за директен опстанок во прволигашката конкуренција. Шкупи до последно ќе се бори за истото, атакувајќи на бодови на гостувањето во Кратово.
  • Дербито на колото се игра во Битола каде Пелистер ќе биде домаќин на Вардар. Иако резултатски безначајно, сепак ривалитетот меѓу двата тима носи можност за квалитетен фудбал на „Тумбе кафе“.

Стартуваат натпреварите од 35. коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.