ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Вардар се мачеше но победи, Шкендија убедлива (ФОТО)

Скопје: ШКУПИ – СКОПЈЕ (1-0)

Стојкоски 23′

Струмица: АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ПЕЛИСТЕР (2-0)

Балдовалиев 58′(п), Тревис Бовен 82′

ТАБЕЛА: Шкендија 16, Академија Пандев 11Вардар(-1) 10Шкупи 10, Пелистер 8, Силекс 6, Ренова 5, Работнички 5, Победа 5, Скопје 3 бода.

=========================================================================

Вардар триумфираше во Маџари против Ренова со 2-1, победа и на Академија Пандев против Пелистер во Струмица!

КРАЈ И НА ДУЕЛОТ ВО ПРИЛЕП. Триумф со пресврт на Работнички против Победа од 2-4!

КРАЈ НА НАТПРЕВАРИТЕ ВО ТЕТОВО И ВО ЧАИР. Победи на Шкендија и на Шкупи.

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (2-4)

2-4 – 89′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Класичен контранапад повлече Маркоски одлично проигрувајќи го Гофри кој стрела за 2-4

ШКЕНДИЈА – СИЛЕКС (5-0)

5-0 – 91′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. И Бесарт Абдурахими се запишува во листата на стрелците, за веќе убедлив триумф на „црвено-црните“

ШКЕНДИЈА – СИЛЕКС (4-0)

4-0 – 90′ – ГООООЛ НА ШКЕНДИЈА. Хет-трик на Изаир Емини веќе за водство и од 4-0

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ПЕЛИСТЕР (2-0)

2-0 – 82′ – ГООООЛ НА АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ. Погодок на Тревис Бовен за водство на Академија Пандев и од 2-0

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (2-3)

2-3 – 83′ – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Кире Маркоски со гол од пенал за комплетен пресврт во Прилеп, откако претходно во домашниот шеснаесетник беше направен прекршок врз него

ВАРДАР – РЕНОВА (2-1)

2-1 – 83’ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Фелипе зафати волеј од 20 метри и погоди во горниот десен агол од голот на Ренова

ВАРДАР – РЕНОВА (1-1)

79’ – Барсегјан со шут од 16 метри ја погоди гредата од голот на Ренова

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (2-2)

73’ – Гофри имаше шанса за комплетен пресврт, но Талевски одбрани со нога и го спаси голот на Победа

ШКЕНДИЈА – СИЛЕКС (3-0)

3-0 – 69′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Тетовци со голот на капитенот Ферхан Хасани веќе за убедливи 3-0

65′ – Прекин на мечот поради укажување лекарска помош на Џигаури кај Вардар и Темелков кај Ренова, по еден незгоден меѓусебен судир во воздушен дуел

2-2 – 63′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Емир Сахити сакаше да центрира од левата страна, упатио непријатна топка со десната нога и го лобуваше Талевски за израмнување, 2-2

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ПЕЛИСТЕР (1-0)

1-0 – 58′ – ГООООЛ ЗА АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ. Со гол на Балдовалиев од пенал водство на струмичани

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (2-1)

2-1 – 57′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Кире Маркоски ја намалува предноста на домашните во Прилеп

Crven za Pelister 2

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ПЕЛИСТЕР (0-0)

!!! – 53′ – Црвен картон за Лукас Фереира кај Пелистер кој со лакт удри противнички фудбалер

Akademija Pandev - Pelister 2

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (2-0)

47’ – Емир Сахити шутира од 30 метри, а Талески одби во корнер

ПОЧЕТОК НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ НА ДУЕЛИТЕ ОД 6. КОЛО ВО ПМФЛ

Крај на првото полувреме во Маџари. Вардар – Ренова 1-1!

43’ – Ренова во шанса да дојде и до водство. Нафиу во одлична шанса, шутираше откосо од левата страна, Гачевски спречи сигурен гол

1-1 – 40′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Емран Рамадани со прекрасен шут од околу 25 метри стрела во долниот десен агол од голот на Гачевски

ВАРДАР – РЕНОВА (1-0)

36’ – Хамбарџумјан центрираше од десната страна, Барсегјан шутираше одлично со глава, но Матија Кобетиќ одбрани и исфрли во корнер

34′ – Втора убава можност за Академија Пандев. По брзиот контранапад, Ѓорѓи Стоилов се најде во одлична шанса шутираше од 12 метри но над голот

32′ – Фудбалерите на Пелистер поактивни во првото полувреме, со повеќе посед на топка, но домашните играчи поконкретни

2-0 – 30’ – ГООООЛ ЗА ПОБЕДА. По центаршутот од левата страна, одбраната на Работнички не реагираше најдобро, топката дојде до Филип Најдовски кој од десетина метри постигна убав гол.

ШКЕНДИЈА – СИЛЕКС (2-0)

2-0 – 27′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Изаир Емини со својот втор гол ја зголемува предноста за Шкендија

ШКУПИ – СКОПЈЕ (1-0)

1-0 – 23′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Кристијан Стојкоски постигнува гол за водство на чаирчани против Скопје

IMG_5905

1-0 – 26′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Со погодокот на Барсегјан, Вардар води против Ренова на стадионот во Маџари. Одлична акција на Фелипе, кој го проигра Демири, тој центрираше на првиот дирек, а Барсегјан реализираше

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (1-0)

18’ – Шишковски непотребно истрча надвор од шеснаесетникот, тој шутираше од голема далечина во празниот гол, но спаси одбраната на самата гол – линија

17′ – Нафрлување пред голот на Пелистер, но Балдовалиев за малку прекраток

ВАРДАР – РЕНОВА (0-0)

20′ – Вардар ја има иницијативата, но без посериозни шанси пред голот на Ренова

15’ – Велинов го проигра Гофри, кој откосо од десната страна, шутираше, но непрецизно

skupi-skopje 20.09 (16)

ШКЕНДИЈА – СИЛЕКС (1-0)

1-0 – 13′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Продор на Тодоровски по десната страна, одлично нафрла на пеналтикот каде Изаир Емини ниско по земја стрела за водство на Шкендија

ШКЕНДИЈА – СИЛЕКС (0-0)

11′ – Алими се обиде од слободен удар од околу 17 метри, но блокиран неговиот обид само во корнер

1-0 – 4′ – ГООООЛ ЗА ПОБЕДА. Трајковски центрираше од десната страна, а Гешоски на вториот дирек ја дочека топката и ја испрати во мрежата

5′ – Мирен почеток на дуелот во Маџари, без возбудувања на двете страни

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 6. КОЛО ВО ПМФЛ

• Добро познатата слика на нашите стадиони, натпревари кои безмалку се играат без навивачи!

Тетово

Стартуваат натпреварите од 6. коло во 2017/18 сезона во Првата фудбалска лига на Македонија. По претходниот кикс со Скопје, „вардарци“ сега неизбежно одат на триумф против Ренова на дуелот кој се игра на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари. Шкендија ќе атакува на трите бода против Силекс, а Академија Пандев во битката за второто место на мегдан со Пелистер.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.