Прва Американка во македонската кошарка: Шанис Браун ќе ги разигрува „баделки“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Меѓ. Фудбал
26/09/2017 22:41
Кошарка
26/09/2017 21:01
Ракомет
26/09/2017 17:49
Фудбал
26/09/2017 12:18

Прва Американка во македонската кошарка: Шанис Браун ќе ги разигрува „баделки“

Прва Американка во македонската кошарка: Шанис Браун ќе ги разигрува „баделки“

Женскиот кошаркарски клуб бадел 1862 доби засилување од Америка. Шанис Браун е првата Американка која воопшто потпишала за овој клуб, а од следната сезона таа ќе ја има улогата да ги организира нападите на кошаркарките од најуспешниот македонски клуб.

Браун доаѓа од Универзитетот Клафлин каде во просек бележела по 12,2 поени, 2,9 скокови и исто толку асистенции по натпревар.

Браун доаѓа како одлична аквизиција на клубот кој во наредната сезона во домашниот шампионат ќе ја брани титулата и како актуелен шампион ќе се натпреварувал во женската регионална лига МЖРКЛ.

badel braun

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.