Работник ги собра бодовите од Автокоманда - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Работник ги собра бодовите од Автокоманда

Работник ги собра бодовите од Автокоманда

Ракометарите на Еурофарм Работник славеа убедлива победа на гостувањето во Автокоманда против Металург 2 со 21-35. Битолскиот суперлигаш доминираше во поголем дел од натпереварот и очекувано ги освои бодовите во овој дуел.

Само во првите петнаесетина минути, младиот состав на „металурзи“ успеваше да му парира на противникот и да држи чекор (5-6). Но, потоа следуваше серија од 4-0 гола на гостинскиот состав кој уште во 20 минута успеа да се одлепи и до крај остана во сигурна позитива. На полувремето битолчани веќе имаа сигурни +9 (8-17).

Во второто полувреме избраниците на Илија Темелковски само рутински ја довршија работата и запишаа нова победа со конечните 21-33.

Репрезентативците Стефан Дрогришки и Гоце Ојлески постигнаа по седум гола, а Трајковски додаде шест во победата на Еурофарм Работник. Во составот на Металург 2, прв стрелец беше Мице Шилегов со четири погодоци, а по три постигнаа Танковски и Серафимов.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.