Ракитиќ „заглави“ на допинг тестови - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Ракитиќ „заглави“ на допинг тестови

Ракитиќ „заглави“ на допинг тестови

Рерпезентативецот на Хрватска, Иван Ракитиќ по победата над Грција од 4-1, мораше да остане до доцните часови во просториите на „Максимир“ стадионот за да ги изврши допинг тестовите, за кои беше одбран по случаен избор (стандардна процедура).

Фудбалерот на Барселона имал потешкотии со мокрењето, па му биле потребни неколку часа и четири литри вода за да може да даде примерок за анализите. Ракитиќ извесно време го задржа автобусот на репрезентацијата, соиграчите го чекаа до полноќ, но потоа заминале, а тој се задржал дури до два часот полноќ.

„Комична ситуација, морав да се напијам три-четири литри вода за да можам оставам примерок. Морам да признаам дека воопшто не е едноставно, но процедура е таква и мора да се почитува“, накратко објасни Ракитиќ.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.