Рашфорд го одведе Јунајтед во полуфинале, фуриозен финиш на Ајакс - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Рашфорд го одведе Јунајтед во полуфинале, фуриозен финиш на Ајакс

Рашфорд го одведе Јунајтед во полуфинале, фуриозен финиш на Ајакс

Манчестер јунајтед многу потешко од очекувањата се пласираше во полуфиналето од Лигата на Европа откако „црвените ѓаволи“ вечерва мораа да играат продолженија од два пати по 15 минути за да го скршат отпорот на Андерлехт. Идентично како и на првиот меч, тимот на Жозе Мурињо промаши бројни шанси, а п0 90 минути резултатот гласеше 1-1, за во второто продолжение Маркус Рашфорд да го постигне голот за полуфинале на најтрофејниот англиски клуб.

Огромна „дамка“ врз победата остави тешката повреда на Златан Ибрахимовиќ, кој поради проблем со коленото речиси сигурно ќе биде „во аут“ до крајот на сезонава.Marcus Rashford Goal HD – Manchester United 2… by worldfoot

Пласман во полуфиналето преку продолженија обезбеди и Ајакс, кој по голема борба загуби од Шалке со 3-2, резултат што го одведе холандскиот гигант во следната рунда по победата од 2-0 од првиот меч. Шалке поведе со 2-0 по 90 минути игра, потоа домаќините преку Калигури стигнаа и до 3-0, но кога се чинеше дека пласманот во полуфиналето на тимот од Гелзенкирхен е осигуран, Ајакс со фудбалер помалку успеа да постигне два гола во последните десет минути преку Виргевер и Јунеш и се пласираше во полуфиналето.


All Goals & highlights HD – Schalke 04 3-1… by sporttv724


Amazing Goal (Ziyech H.) Younes A… by ylberenexhipi

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.