Реал Мадрид се засили со плејмејкер од Њујорк никс - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Реал Мадрид се засили со плејмејкер од Њујорк никс

Реал Мадрид се засили со плејмејкер од Њујорк никс

Реал Мадрид доведе кошаркар од НБА-лигата кој треба да претставува замена за повредениот Серхио Љуљ. Плејмејкерот на Њујорк никс, Чејсон Рендл потпиша договор со „кралевите“ до крајот на оваа сезона.

Американецот веќе ја почувствувал европската кошарка, по четири години во НЦАА лигата, Рендл една сезона играше за чешкиот тим Нимбурк, со кој настапуваше и во ФИБА Еврокупот со просек од 12 поени по натпревар.

Минатата сезона одигра скроми 8 натпревари за франшизата на Филаделфија, а потоа беше трејдуван во „никси“ каде настапи на 18 натпревари. Ова лето го напушти тимот на Њујорк поради трејдот на Кармело Ентони во Оклахома, а своите квалитети сега ќе ги покажува во Евролигата и шпанското првенство.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.