Реал може и без Роналдо: Три парчиња за Севилја во Купот (ВИДЕО)

Реал Мадрид обезбеди огромна предност победувајќи ја Севилја со 3-0 на „Сантијаго Бернабеу“ во првиот осминафинален натпревар од Купот на Шпанија. Иако „кралевите“ беа Кристијано Роналдо и без Серхио Рамос, кои добија продолжен одмор, како и без Карим Бензема, кој остана на клупата за резерви, сепак, дури три пати ја тресеа мрежата на Севилја. Има и реванш на теренот на противникот, но јасно е дека „кралскиот клуб“ обезбеди навистина значајна, можеби и недостижна предност.

Хамес Родригез со одличен удар од дваесетина метри го отвори резултатот во 11.минута, а Рафаел Варан со удар со глава зголеми на 2-0 во 29.минута. Хамес Родригез од пенал го постигна својот втор гол на овој меч во 44.минута. Севилја немаше сили за да возврати во второто полувреме од оваа средба.

James Rodriguez Goal HD 1-0 Real Madrid vs… by FootballLiveGoalsRaphael Varane Goal HD – Real Madrid 2-0… by Bundes-LigaJames Rodriguez Penalty Goal HD Real Madrid 3 0… by dailymotionfootballgoals