Реал најде купец за „чудото од дете“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Реал најде купец за „чудото од дете“

Реал најде купец за „чудото од дете“

Мартин Одегард пред неколку години важеше за „чудо од дете“, тинејџер што сите европски гиганти сакаа да го видат во своите редови. Со својот татко ги посети камповите на големите англиски клубови, се сретна и со челниците на Баерн, за на крајот младиот Норвежанец да донесе одлука за продолжување на својата кариера во Реал Мадрид.

Само што, работите не одеа онака како што посакуваа „кралевите“, ниту пак самиот фудбалер. Одегард тренира со Б тимот на Реал и далеку е од форма со која би се наметнал кај Зинедин Зидан, поради што раководството на „кралскиот клуб“ реши да му дозволи да ги смени клупските бои.

Холандскиот прволигаш Херенвен ќе биде тимот каде Одегард ќе ги мине следните шест месеци, откако овој клуб се договори со Реал за шестмесечна позајмица на талентираниот плејмејкер. Целта е Одегард конечно да ја добие неопходната самодоверба на сениорско ниво, а на крајот од сезонава двата клуба одново ќе седнат за евентуално продолжување на позајмицата, доколку Норвежанецот се наметне во Херенвен во следните месеци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.