Рекордна пол - позиција за Хамилтон - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Рекордна пол – позиција за Хамилтон

Рекордна пол – позиција за Хамилтон

Британскиот возач Луис Хамилтон стигна до пол – позицијата во пресрет на утрешната трка во Монца. Тоа е рекордна 69.пол – позиција за Хамилтон, со што го надмина Михаел Шумахер, остварена по многу тешки услови за возење. Во Монца дождот денеска им направи огромни проблеми на возачите, но Британецот на крајот сепак најдобро се снајде.

Веднаш зад него се пласираше тандемот на Ред Бул, Макс Ферстапен и Даниел Рикијардо, но бидејќи и двајцата ќе стартуваат со казни на стартот поради менување на мотор, од втората позиција треба да стартува Ленс Строл од Вилијамс.

Од вториот ред треба да тргне Естебан Окон од Форс Индија, пред Валтери Ботас (Мерцедес), додека возачите на Ферари, Кими Раиконен и Себастијан Фетел, ќе бидат во третиот ред на домашната патека.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.