Рецептот е ист - Мбапе дава гол, Монако победува - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55
Фудбал
16/11/2017 15:42

Рецептот е ист – Мбапе дава гол, Монако победува

Рецептот е ист – Мбапе дава гол, Монако победува

Монако продолжува да гази се пред себе во францускиот шампионат, откако „кнезовите“ славеа на гостувањето во Каен со 0-3, зголемувајќи ја предноста на шест бода во однос на ПСЖ, кој вечерва го игра дербито против Лион.

Рецептот за победа беше идентичен како и на неколкуте последни средби, а во главна улога беше Килијан Мбапе. Тинејџерот кој е откровение на сезоната во светскиот фудбал повторно беше незапирлив, постигна два од трите гола за својот тим, а врз него беше направен и пеналот по кој Фабињо зголеми на 0-2.

За партијата на Мбапе доволно говори фактот дека младиот голгетер беше испратен со аплаузи и од домашните навивачи при замената во 87. минута, а јасно е дека овој 18-годишен ас со секој следен натпревар се повеќе ги заслужува споредбите со извонредниот Тиери Анри.


Kylian Mbappe Goal HD – Caen 0-1 Monaco 19.03.2017 by enteritament


Fabinho Goal HD – Caen 0-2 Monaco – 19.03.2017 by Super-By


Kylian Mbappe Second Goal vs Caen (0-3) by allsports0

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.