Револт на младите вардарки - Еднаш да имате повеќе респект за Македонец отколку за странец! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Револт на младите вардарки – Еднаш да имате повеќе респект за Македонец отколку за странец!

Револт на младите вардарки – Еднаш да имате повеќе респект за Македонец отколку за странец!

Македонската репрезентативка во составот на Вардар СЦЈС, Сара Митова, преку својот профил на фејсбук го изрази својот револт од односот на раководството на Вардар и на раководните структури во македонскиот ракомет, кон младите македонски ракометарки кои го носат дресот на македонската репрезентација и на Вардар СЦЈС. По одигрувањето на денешниот завршен меч меѓу Вардар и Вардар СЦЈС, на вардарки им беа доделени медалите и шампионскиот пехар, а ракометарките од вториот сестрински тим, во кој повеќето се македонски репрезентативки, сметаат дека биле заборавени од сите.

„Респект за секоја од ракометарките на првата екипа, а најголем дисреспект до управата, структурите и раководителите на македонскиот ракомет. Да ни го завртите грбот и да немате да ни доделите медали, да не дојдете и да не покажете никаква поддршка, да не ни упатите никаков спортски поздрав, а кога ќе дојде време за некој македонски играч да замине и да игра во странство, тогаш сте први за да барате парична отштета?! …Многу ли е тоа што бараме, ништо друго освен трошка почит, малку поддршка и барем еднаш да имате повеќе респект за Македонец отколку за странец?“  – напиша Митова во својата порака која ја споделија и другите репрезентативки од составот на Вардар СЦЈС.

sara 2

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.