РФМ ја исплати премијата од 40.000 за пласманот на ЕП 2018 во Хрватска - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

РФМ ја исплати премијата од 40.000 за пласманот на ЕП 2018 во Хрватска

РФМ ја исплати премијата од 40.000 за пласманот на ЕП 2018 во Хрватска

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денеска Ракометната Федерација на Македонија ја исплати премијата од 40.000 евра на машката сениорска репрезентација, за пласманот на Европското првенство во Хрватска 2018.

Македонија го освои првото место во квалификациската група за ЕП во која уште се наоѓаа и репрезентациите на Чешка, Исланд и Украина, со што се најде во вториот шешир во ждрепката за групите на ЕП 2018.

На ЕП во Хрватска што ќе се игра во јануари 2018 година, Македонија ќе игра во групата Ц во Загреб, заедно со репрезентациите на Германија, Црна Гора и на Словенија.

Ова ќе биде петто учество на машката сениорска репрезентација на Македонија на Европските првенства по настапите во Италија (1998), Србија (2012), Данска (2014) и Полска (2016) и вкупно десетто учество на големите ракометни натпреварувања

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.