Ризеспор е „македонски“ клуб: Војнески и Јовановски со мисија да го одведат во Суперлигата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Ризеспор е „македонски“ клуб: Војнески и Јовановски со мисија да го одведат во Суперлигата

Ризеспор е „македонски“ клуб: Војнески и Јовановски со мисија да го одведат во Суперлигата

Двајца македонски фудбалски тренери од неодамна работат во турскиот клуб Ризеспор. Иван Јовановски Карас, кој е кондициски тренер и во А-репрезентацијата на Македонија, и Славчо Војнески, се асистенти на Ибрахим Узулмез во второлигашот Ризеспор, клуб со голема традиција, кој има амбиции да се врати во најквалитетното фудбалско друштво на оваа земја.

slavco vojneski 2
За првите впечатоци во Ризеспор, како и аспирациите на клубот, за ЕКИПА говори Славче Војнески.

„Ризеспор е клуб со врвно реноме во турскиот фудбал, има одлични услови за работа, во клубот сме одлично прифатени од сите структури, посебно од претседателот кој буквално ни има дадено одврзани раце за работа. После два нерешени резултати, дојде и првата победа на домашен терен против Болуспор“, вели Славчо Војнески.

Амбициите се големи, клубот да се врати во елитата.

„Ризеспор во оваа сезона влегува со амбиции за освојување на место кое догодина ќе обезбеди влез во Суперлигата во Турција. Се надеваме дека со напорна работа ќе успееме да ја оствариме оваа цел“, дополнува Војнески.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.