Роси: Не сум далеку од битката за титула, ама не сум ни доволно добар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Роси: Не сум далеку од битката за титула, ама не сум ни доволно добар

Роси: Не сум далеку од битката за титула, ама не сум ни доволно добар

Легендарниот италијански мотоциклист Валентино Роси не може да биде премногу задоволен по трката изминатиов викенд во Силверстон. Роси водеше во најголемиот дел од трката, но пред самиот крај ја загуби лидерската позиција завршувајќи на третото место, зад Довициозо и Виналес.

„Обично за титулата се борат двајца или тројца возачи, а оваа година сме пет. Секогаш сум реален, среќен сум што сум во добра позиција и што е се отворено. Не сум доволно добар во самиот финиш од трката за да се борам за титула. Не сум далеку, ама сум на четврто место што не е и баш најдобар“ – вели Роси и дополнува:

„До крајот на шампионатот не остана уште многу, само шест трки. Мора да дадам се од себе“.

Роси во вкупниот пласман е на четвртата позиција со 26 бода заостанување зад лидерот Андреа Довициозо.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.