Руни даде гол за Евертон во Премиер-лигата по 13 години пауза - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Руни даде гол за Евертон во Премиер-лигата по 13 години пауза

Руни даде гол за Евертон во Премиер-лигата по 13 години пауза

Вејн Руни го доведе Евертон во водство во финишот од првото полувреме против Стоук, за својот прв гол за „карамелите“ во Премиер-лигата по пауза од 13 години, или точно 4869 дена од својот претходен погодок за овој клуб во елитното англиско фудбалско друштво.

За Руни ова беше вкупно 199. погодок во кариерата во Премиер-лигата, откако поголемиот дел од нив ги постигна во дресот на Манчестер јунајтед, но јасно е дека англискиот ас ќе биде главен адут на Евертон во новата сезона.

 


Wayne Rooney Goal HD – Everton 1-0 Stoke City… by fififilive

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.