Руши рекорди пред себе: Роналдо собори рекорд стар 46 години - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
22/09/2017 19:52
Кошарка
22/09/2017 16:07
Фудбал
22/09/2017 11:53
Фудбал
21/09/2017 23:50

Руши рекорди пред себе: Роналдо собори рекорд стар 46 години

Руши рекорди пред себе: Роналдо собори рекорд стар 46 години

Првата ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо оваа сезона игра одлично соборувајќи и бројни рекорди пред себе.

Португалецот синоќа во победата на Реал против Селта од 4-1 постигна два гола, на тој начин соборувајќи уште еден рекорд. Стана најдобриот стрелец во историјата на петте најсилни фудбалски лиги во Европа. Роналдо на своето конто сега има 368 првенствени гола во кариерата, престигнувајќи го англискиот интернационалец Џими Гривес, кој рекордот си го чуваше 46 години.

Англичанецот своите голови ги постигна во дресот на Челси, Тотенхем, Вест Хем и Милан, додека Роналдо како фудбалер на Манчестер јунајтед и Реал Мадрид. За Јунајтед постигна 84 гола на 196 натпревари, додека за „кралевите“ – 284 погодоци на 264 натпревари.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.