Сабате: Вардар беше подобар во секој сегмент - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Сабате: Вардар беше подобар во секој сегмент

Сабате: Вардар беше подобар во секој сегмент

ЕКИПА во Брест,

Томас Ѓоргиевски

Тренерот на Веспрем, Хавиер Сабате им ја честиташе титулата на Вардар, признавајќи дека македонскиот првак беше подобар тим во вечерашното финале.

„Како што кажав пред два дена, Вардар секоја година е се подобар и подобар. Годинава заслужија да бидат шампиони, тоа е неспорно. Сите ја завршија работата перфектно. Им посакувам се најдобро во четвртфиналето на ЛШ. Мојот тим одигра страшно добар меч, особено во второто полувреме. Од тука заминуваме со позитивна енергија, фокусот сега е насочен кон Лигата на шампионите. Им благодарам на сите за гостопримството“ – изјави Сабате.

Крилото на унгарскиот првак, Драган Гајиќ испрати честитки до шампионот Вардар, посочувајќи го Арпад Штербик како човек на одлука во ова финале.

Вардар го заслужи ова, работеа напорно цела сезона, па одлично е што вака се наградуваат. Тешко да ги совладате Штербик кога ќе му тргне од рака, но и целиот тим кога така добро се организирани во нападот. Мечот го загубивме на наши грешки, со неколку изгубени топки кога беше најважно. Но, тоа е тоа, ни преостанува да се подготвуваме за нокаут фазата во ЛШ и за унгарскиот куп“ – изјави Гајиќ.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.