Сампдорија потврди: Шик оди во Јувентус - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Сампдорија потврди: Шик оди во Јувентус

Сампдорија потврди: Шик оди во Јувентус

Талентираниот чешки фудбалер Патрик Шик ја напушта Сампдорија и станува нов член на Јувентус. „Старата дама“ повеќе од еден месец се интересира за овој одличен офанзивец, за синоќа претседателот на Сампдорија, Масимо Фереро, да потврди дека сите детали од овој трансфер се веќе договорени.

Преговорите се заклучени и сега сме во фаза на размена на договорите за ставање потпис на нив. Нема дилеми, Шил сакаше да игра во Јувентус, ние му ја исполнивме таа желба. Тој практично и сега е член на тој клуб“ – истакна Фереро.

Италијанските медиуми шпекулираат дека Јувентус платил 25 милиони евра за овој фудбалер, кој настапува за младинската селекција на Чешка на ЕП за играчи до 21 година. За очекување е Шик да ги мине подготовките со првиот тим на Јувентус, по што тренерот Алегри ќе донесе одлука дали да го задржи во екипата, или да го испрати на едногодишна позајмица во клуб каде би имал улога на стандарден првотимец.

Шик, кој минатото лето дојде во Сампдорија од Спарта Прага, за клуб од Џенова одигра 35 натпревари, притоа постигнувајќи 13 погодоци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.