Сан Антонио го декласираше Хјустон за пласман во финале на Западот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
23/09/2017 15:05
Кошарка
23/09/2017 14:52
Фудбал
23/09/2017 12:57
Ракомет
22/09/2017 19:52

Сан Антонио го декласираше Хјустон за пласман во финале на Западот

Сан Антонио го декласираше Хјустон за пласман во финале на Западот

Кошаркарите на Сан Антонио го декласираа Хјустон со 114-75 и со 4-2 во победи се пласираа во финалето на Западната конференција во НБА лигата.

Хјустон неславно ја заврши сезоната во својот „Тојота центар“. Спарси и без Леонард го понижија домаќинот, од првата минута наметнувајќи свој ритам кој Хјустон во ниту еден момент не можеше да го следи.

Предноста на Сан Антонио во еден момент изнесуваше и цели 42 поени.

Во победничката екипа се истакна ЛаМаркус Олдриџ со 34 поени, дополнети и со 12 скока. Џонатан Симонс постигна 18 поени, додека Пети Мајлс дополни со 14 поени. По Гасол постигна 10 поени, со 11 скока, пет асистенции и три блокади.

Кај Хјустон, Тревор Ариза постигна 20 поени. Клинт Капела постигна 15 поени, дополнети и со 12 скока, додека Џејмс Харден имаше скромни 10 поени, со три скока и седум асистенции.

Сан Антонио во финалето ќе игра против Голден стејт, а првиот натпревар на распоред е во недела. Голден стејт ќе биде домаќин.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.