Се случи чудо: Фарах загуби, Муктар Едрис најбрз на 5.000 метри на СП - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Се случи чудо: Фарах загуби, Муктар Едрис најбрз на 5.000 метри на СП

Се случи чудо: Фарах загуби, Муктар Едрис најбрз на 5.000 метри на СП

Етиопјанецот Муктар Едрис славеше на трката на 5.000 метри на Светското првенство во Лондон.

Британецот Мохамед Фарах беше главен фаворит за ново злато, но на крајот мораше да му честита на Едрис кој 5.000 метри истрча со време од 13:32.79 минути, додека Фарах на втората позиција имаше време од 13:33.22 минути.

Фарах немаше загубено финале цели 2176 дена, но ова воопшто не беше негова ноќ иако пред својата публика.

„Дадов 110% од себе, но не можев ништо да направам. Овој пат победи подобриот“ – рече Фарах по трката.

Третото место му припадна на Американецот Пол Челими, со време од 13:33.30 минути.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.