Селекторот Давитков се сели во Абу Даби - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Селекторот Давитков се сели во Абу Даби

Селекторот Давитков се сели во Абу Даби

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков, најде нов клупски ангажман и својата кариера ќе ја продолжи во Абу Даби, како тренер на екипата на Банијас. Искусниот стратег минатата сезона ја мина во Дубаи, во тимот на Ал Шааб, по што доби понуда од амбициозните челници на Банијас.

Ми беше понудена и подолгорочна соработка, но инсистирав договорот да биде на една година. Верувам дека ќе продолжам со серијата добри резултати и во новиот клуб, а истовремено останувам и селектор на Македонија“ – изјави Давитков за ЕКИПА.

Селекторот на 19 ноември ќе пристигне во Скопје, за старт на новиот квалификациски циклус и пресметките со Словачка и со Швајцарија, за кои во следните денови се очекува и списокот на играчи на чии услуги Давитков ќе смета за овие два натпревари.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.