Сензација на Марибор во Москва, Бешикташ сигурно прв - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Сензација на Марибор во Москва, Бешикташ сигурно прв

Сензација на Марибор во Москва, Бешикташ сигурно прв

Бешикташ и Порто ремизираа 1-1 во првиот меч од петтото коло во Лигата на шампионите, резултат со кој турскиот клуб не само што си го осигура пласманот во следната рунда, туку и првото место во својата група. Гостите од Португалија први дојдоа во водство, но огромниот гол за Бешикташ го постигна Талиска, по извонредната соло-акција и несебичното додавање на Ченк Тосун.

Спартак Москва по голема битка не успеа да го совлада аутсајдерот Марибор, ремизирајќи 1-1. Цели 82 минути фудбалерите на рускиот првак се мачеа да го скршат отпорот на „фенерџијата“, не создадоа ниту премногу шанси, за конечно топката по една мешаница да дојде до Зе Луис, кој од пет метри немаше проблем да ја смести во мрежата. Марибор не се предаде, одигра храбро до крајот и заслужено израмни со голот на Мешановиќ во 91. минута.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.