Сензација во Њујорк – Дел Потро повторно кобен за Федерер - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Сензација во Њујорк – Дел Потро повторно кобен за Федерер

Сензација во Њујорк – Дел Потро повторно кобен за Федерер

Хуан Мартин дел Потро приреди сензација на УС Опен. Во фантастичен натпревар со голем пресврт во третиот сет Дел Потро го победи Роџер Федерер со 7-5, 3-6, 7-6, 6-4.

Аргентинецот и пред осум години беше кобен за Федерер. Тогаш Дел Потро ја прекина неверојатната серија на Швајцарецот кој пет години по ред славеше на УС Опен. Оттогаш Федерер нема освоено трофеј на „Флешинг Медоуз“, а походот на 20 гранс-лем титула ќе мора да ја одложи за следната сезона.

„Го одиграв можеби најдобриот меч на турнирот. Се направив како што треба, удирав форхенд најсилно што можев. Одиграв извонреден меч, мислам дека ја заслужив победата. Ова ми е омилен турнир“ – изјави Дел Потро по големиот триум.

Во полуфиналето на УС Опен,  Аргентинецот го чека уште едно големо искушение, двобојот со Рафаел Надал. Првиот светски рекет во фуриозен меч за само 99 минути го совлада Русинот Андреј Руболјев со 6-1, 6-2, 6-2.

Играв против Рафа во 2009 година и се надевам дека ќе го повторам резултатот. Со ваква поддршка се е можно“ – самоуверено најави Дел Потро.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.