Серена Вилијамс ќе му се врати на тенисот по породувањето - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
19/09/2017 18:29
Фудбал
19/09/2017 12:25
Фудбал
19/09/2017 11:51
Фудбал
19/09/2017 11:20

Серена Вилијамс ќе му се врати на тенисот по породувањето

Серена Вилијамс ќе му се врати на тенисот по породувањето

Американската тенисерка Серена Вилијамс објави дека е во 20. седмица од бременоста и ја изненади јавноста со можноста тоа да биде и конечен крај на нејзината фантастична тениска кариера. Но, таа планира да се врати на тениските терени по породувањето и да продолжи активно да игра тенис на големите турнири. Оваа година таа ќе наполни 36, но, сепак, не планира да замине во тениска пензија.

Серена Вилијамс ја освои титулата на Австралија опен во блажена состојба, по ова се повлече, но нејзината ПР менаџерка, Кели Буш Новак, и официјално потврди дека таа ќе се врати на тенисот по породувањето и веќе ја прави програмата за настап на ВТА турнирите во 2018 година.

Серена не би била првата тенисерка која во улога на мајка би се вратила на ВТА тур. Претходно, тоаго сторија и Линдзи Девенпорт, Ким Клајстерс, а истото го планира и Викторија Азаренка.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.