Серена Вилијамс се враќа на Австралија Опен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Серена Вилијамс се враќа на Австралија Опен

Серена Вилијамс се враќа на Австралија Опен

Американската тенисерка Серена Вилијамс по породилното отсуство, во јануари одново се враќа на тениските терени. Директорот на Австралија Опен, првиот гран-слем со кој традиционално стартува сезоната, Крег Тајли потврди дека Серена добила вајлд-карта за турнирот во Мелбурн.

„Серена побара и доби виза, пријавена е за настап. Таа веќе тренира со полно темпо и не се сомневаме дека ќе биде подготвена за настапот. Освен тоа, Серена сака и да го подобри рекордот по освоени гран-слем трунири што досега ги има 24. Тоа е уште еден предизвик во нејзината кариера“ – изјави Тајли.

Во септември годинава 36-годишната Серена Вилијамс стана мајка, но набрзо потоа почна со тренинзи и враќање во старата форма. Минатата година во јануари, Серена победи на Австралија Опен, а потоа забремени и во април престана да игра, а сега е подготвена да се врати на терен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.