Севилја ја доби трката по Јоветиќ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Севилја ја доби трката по Јоветиќ

Севилја ја доби трката по Јоветиќ

Стеван Јоветиќ својата кариера ја продолжува во дресот на Севилја, откако шпанскиот прволигаш излезе како победник од  трката за негов потпис. За услугите на црногорскиот ас се интересираа неколку клубови од Италија, Јоветиќ одби и мега-понуда од Кина порачувајќи дека сака да се докаже на европската сцена, нешто што му го овозможува трансферот во Севилја.

Сите детали се договорени, тој ќе се пресели во клубот од Андалузија на шестмесечна позајмица, а Севилја следното лето ќе може целосно да го откупи неговиот договор со Интер за сума од 14 милиони евра. Со тоа, Јоветиќ стана крај на неуспешната авантура во Интер, клуб каде Црногорецот не успеа да ги покаже своите квалитети.

Тој ќе може да настапува за Севилја и во Лигата на шампионите, а сигурно ќе биде значаен адут на тренерот Сампаоли и во Примера дивизион, каде оваа екипа моментно е второпласирана на табелата, зад Реал Мадрид, а пред шампионот Барселона.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.