Севилја ќе го тужи Атлетико Мадрид за трансферот на Витоло - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Севилја ќе го тужи Атлетико Мадрид за трансферот на Витоло

Севилја ќе го тужи Атлетико Мадрид за трансферот на Витоло

Шпанскиот прволигаш Севилја одлучи да го тужи Атлетико Мадрид за нелегално купување на фудбалерот Витоло во летниот преоден рок. Како што е познато, Атлетико Мадрид има забрана за трансфери, не смееше да купува нови фудбалери, но Витоло сам си ја плати отштетната клаузула вредна 37,5 милиони евра, а потоа замина во Лас Палмас, каде ќе игра во првиот дел од сезоната. Потоа треба да се реализира неговиот трансфер во Атлетико Мадрид.

Севилја тврди дека со 27-годишниот фудбалер, кој е и шпански репрезентативец, имала договорено услови за нова соработка и дека не може еднострано да се раскине договорот. Клупските адвокати покренале судска постапка за „случајот Витоло“.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.