Шкендија убедлива и во Чаир: Шкупи „скршен“ во вториот дел (ВИДЕО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
19/09/2017 12:25
Фудбал
19/09/2017 11:51
Фудбал
19/09/2017 11:20
Коментари
18/09/2017 13:09

Шкендија убедлива и во Чаир: Шкупи „скршен“ во вториот дел (ВИДЕО)

Шкендија убедлива и во Чаир: Шкупи „скршен“ во вториот дел (ВИДЕО)

Шкендија ја презеде лидерската позиција на табелата во домашното првенство откако во последниот натпревар од 2. коло во Првата македонска фудбалска лига славеше убедливо на гостувањето против Шкупи на Чаир со 0-3 (0-0).

По првиот дел во кое тетовци не успеаја да го „скршат“ отпорот на домашните, следеше одлично второ полувреме за „црвено-црните“ најавено преку прекрасниот гол на Арменд Алими во 49. минута…

Потоа, во 62. минута Бесарт Ибраими зголеми на 0-2…

А, во 79. минута следеше и погодокот на Марјан Радески по асистенцијата од Бесарт Абдурахими.

По овој триумф, Шкендија со 6 бода е лидер на табелата заедно со Силекс кој исто така има 6 бода. Следат Академија Пандев и Пелистер со по 4 бода.

РЕЗУЛТАТИ – ПРВА ЛИГА, 2. КОЛО

Скопје: ВАРДАР – ПОБЕДА 4-0

Битола: ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ 1-1

Струмица: АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – СКОПЈЕ 2-0

Тетово: РЕНОВА – СИЛЕКС 0-3

Скопје: ШКУПИ – ШКЕНДИЈА 0-3

ТАБЕЛА: Шкендија 6 бодаСилекс 6, Академија Пандев 4, Пелистер 4, Вардар 3, Работнички 2, Шкупи 1, Ренова 1, Скопје и Победа без бодови.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.