Шкупи ќе биде домаќин во Аеродром во кошаркарската Прва лига - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Шкупи ќе биде домаќин во Аеродром во кошаркарската Прва лига

Шкупи ќе биде домаќин во Аеродром во кошаркарската Прва лига

Новиот македонски прволигаш Шкупи својот прв домашен натпревар сезонава ќе го игра во Аеродром, во салата СЦ „Јане Сандански“. Клубот од Чаир во „пет до дванаесет“ влезе во елитата по одлуката на МКФ за проширување на лигата, но салата во оваа скопска населба е далеку под стандардите за одигрување на натпревари во елитното друштво.

Комесарот за натпреварување во текот на вчерашниот ден и самиот се уверил во капацитетите на овој спортски објект, по што на челниците на Шкупи им е јасно ставено до знаење дека натпреварите како домаќини ќе мора да ги играат на друго место.

Шкупи по почетниот пораз од Пелистер во Битола во рамките од второто коло ќе го пречека домаќинот МЗТ Скопје, а раководството на новиот прволигаш ја избра салата на „гостинот“, СЦ „Јане Сандански“, за својот премиерен домашен дуел. Од Шкупи се уште се немаат изјаснето дали салата во населба Аеродром е долгорочно решение за проблемот, или пак овој тим ќе се сели во неколку различни арени во текот на сезонава.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.