Шмал уште една година на голот на Кјелце - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Шмал уште една година на голот на Кјелце

Шмал уште една година на голот на Кјелце

Кјелце се подмладува на речиси сите позиции во тимот, но актуелниот европски првак не се откажува од својот најискусен ракометар – голманот Славомир Шмал. Искусниот чувар на мрежата има 38 години, но се уште важи за еен од лидерите на „сино-жолтите“, па раководството на Кјелце неслучајно ја продолжи соработката со него за уште една сезона.

„Емоциите кои останаа од минатата сезона, кога покажавме дека можеме да се носиме со најдобрите во Европа, па и да ги победиме, беа клучен фактор да решам дека се уште можам да му помогнам на тимот. Се наоѓам во фаза на кариерата кога не ми се потребни нови предизвици, затоа од понудите што ги добив ја прифатив онаа на мојот сегашен клуб“ – изјави Шмал, кој по ОИ во Рио де Жанеиро ја заврши својата репрезентативна кариера.

Искусниот голман е дел од Кјелце уште од 2011 година, кога дојде назад во Полска од редовите на Некар Левен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.