Шнидерлин се сели во Марсеј? - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/10/2017 21:31
Фудбал
19/10/2017 21:09
Фудбал
19/10/2017 20:54
Фудбал
19/10/2017 20:50

Шнидерлин се сели во Марсеј?

Шнидерлин се сели во Марсеј?

Францускиот клуб Олимпик Марсеј е сериозно заинтересиран за ангажман на фудбалерот на Манчестер јунајтед, Морган Шнидерлин. Тој не е во најтесните планови на менаџерот Жозе Мурињо и оваа сезона речиси воопшто не добива минутажа, а медиумите на Островот информираат дека клубот од „Олд трафорд“ сака да го продаде. Тоа сака да го искористи Андони Зубизарета, новиот спортски директор на Олимпик Марсеј, кој од новите американски сопственици доби задача да оформи конкурентен тим,  кој во иднина би се борел за шампионската титула во Франција.

Според најавите, Олимпик Марсеј е подготвен да плати 24 милиони фунти за Морган Шнидерлин, понуда што веројатно би го задоволила раководството на Манчестер јунајтед, ако се знае дека беа одбиени 19 милиони фунти од Евертон.

Шнидерлин е француски интернационалец кој на почетокот од својата кариера настапуваше за Стразбур, а потоа се пресели во англискиот премиерлигаш Саутемптон.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.